בלוג

עיצוב משרדים עם תאורה מתאימה

זו עובדה ידועה שלעצמת ואיכות האור בסביבתנו, יש תפקיד מכריע ביצירת חלל עבודה בריא ויעיל. אור יום משפיע על מחזורי פעילות הגוף שלנו, מצב הרוח שלנו ואיכות חיינו. אך האור הטבעי הבוקע דרך החלונות, אינו מספק ברוב חללי המשרדים ולכן יש צורך לחזק את האור בתאורה מלאכותית. באמצעות גופי התאורה אנו נוכל להפיק את עצמת התאורה הנדרשת במשרד המעוצב.

עצמת תאורה שאינה מספקת, משפיעה על בריאותו ורווחתו של העובד, איכות חייו ואיכות תוצריו. עצמת תאורה לא מספקת עלולה לגרום לפגיעה בראיה ומשפיעה על הביצועים של העובדים, בעיקר אלה העוסקים בפתרון בעיות, במשימות הדרושות ריכוז רב ובמשימות להן נדרשת יצירתיות. השפעה שלילית דומה נוצרת במצב של תאורה רבה מידי, מסנוורת, או בגוון תאורה שאינו נכון. ברוב המשרדים נמצא פתרון אחיד של תאורה לכל חללי המשרד. גישה זו אינה נכונה ואינה משרתת את צרכי העובדים בחלל וגם בזבזנית.

בראשית תהליך תכנון ועיצוב משרדים אנו שמים דגש על תכנון התאורה, כך שהעובדים ימשיכו להיות "מחוברים" לעולם שמחוץ לכותלי המשרד, יהיו ערים לתאורה המשתנה בהתאם לשעות היום, וכל זאת על מנת לשמור על הנמרצות, הבריאות של העובדים, על ההתלהבות שלהם מהעשייה ושיפור הביצועים שלהם.

בבואנו לתכנן תאורה במשרד, לרב זה יקרה בליווי של יועץ מומחה ונתחיל בניתוח מבנה החלל. ננתח את מגוון הפעילויות הנערכות באותו חלל. על פי ניתוח הפעילויות השונות, נוכל לתכנן את תכנית התאורה למשרד, ונעבור לבחירת גופי התאורה ועצמת התאורה המתאימים. ישנם אזורים בהם אנו זקוקים לתאורה רחבה ועוצמתית, יש פעילויות בהן נדרשת תאורה ממוקדת, יש חללים שנרצה ליצר אווירה נעימה ובעצמת אור נמוכה יותר ולעיתים נרצה להדגיש אלמנטים בחלל, אם למטרות העברת מסרים עסקיים או למטרות אסתטיות בלבד. זאת נעשה באמצעות תאורה ממוקדת. באזורי מעבר ובמסדרונות אין צורך בתאורה חזקה, חשוב שהתאורה תהיה מספקת ותשמש לעוברים בהם בבטחה, ברוב המקרים זה מספק. לעומת זאת במעבדה למשל, נדרשת תאורה חזקה לשם ביצוע המשימות הנדרשות בה. גישה זו לעיצוב תאורה נקראת תכנון רב שכבתי.

טלי ורקפת עיצוב משרדים
טלי ורקפת עיצוב משרדים T+R studio

בעיצוב משרדים מתקדם, אנו מוצאות יותר ויותר חללים רבים המהווים חללים רב תכליתיים, כלומר, חללים שמשמשים למספר פעילויות. למשל, מטבח וחדר אוכל בהם מתקיימות גם פגישות של צוותי עבודה או לעיתים התכנסות של החברה כולה. אותו חלל יכול לשמש גם לעריכת פעילויות רווחה בחברה כגון, צפייה בסרטים, משחקי ספורט, עריכת מסיבות וכד'. לשם כך עלינו לבנות תכנית תאורה גמישה העונה על כל הצרכים המשתנים הללו.

גם בחדרי הישיבות נדרשת גמישות בתכנון התאורה. במהלך ישיבה אנו צופים במצגות, דנים בנושאים שונים, ונפגשים למפגשים פחות פורמליים. לעיתים חדרי הישיבות משמשים כחדרי האוכל במשרד. לכל פעילות מסוג זה יש דרישה לעצמת תאורה שונה, ויש צורך בשליטה בעצמת התאורה עבור הפעילויות השונות. לשם כך נתכנן מספר מעגלי תאורה שיתנו מענה לסגנונות השימוש השונים בחדר. במשרדים רבים היום, אנחנו מוצאות שימוש בתכנון אזורי העבודה בשיטת החללים הפתוחים (open space). חשוב להבין, כי האור משפיע על כל אחד ואחד מאתנו באופן שונה ולכן גם באזורים אלה עלינו לתת מענה גמיש ושונה לכל אחד מהעובדים. לשם כך, נתכנן תאורה רחבה ומקיפה לכלל החלל, לצד תאורת אווירה ממוקדת יותר, ועל כך נמליץ להוסיף גם גופי תאורה שולחנים. כך ניתן לתת מענה לצרכים האישיים של כל אחד ואחד מהעובדים בחלל.

במשרד החדש נמצא גם אזורי "מסתור" או "גיחה". אלו אזורים שנועדו לשמש את העובדים בחללים הפתוחים (open space) לצרכים פרטיים, או למשימות הדורשות ריכוז ושקט. התאורה המתאימה תסייע ביצירת אווירה נכונה אותה נרצה ליצור באזורים אלה, ותהפוך אותם לאזורים אטרקטיביים ושימושיים מאד. אזורי המפלט חשובים מאד לעובד במהלך יום העבודה העמוס. באמצעות תאורה נכונה אנחנו יכולים להקל על העובד ועל מצב רוחו, לאפשר לו מנוחה, התרגעות וחידוש כוחותיו להמשך היום.

[cml_media_alt id='1872']SANDAY_SKAY_004 (Custom)[/cml_media_alt]
טלי ורקפת עיצוב משרדים T+R studio

בעזרת תכנון נכון, אנו בעצם מקימות את החלל לתחיה, זה תכנון המאפשר גמישות במשרד ויוצר חוויה נכונה ומתאימה לחלל. תכנון נכון פונה לכל החושים שלנו ואחד הכלים העומדים לרשותנו הוא משחקי התאורה. אנו יכולים לייצר את הרושם הנדרש כבר בכניסה לחלל. צריך לחקור ולבדוק האם החברה רוצה לשדר מכובדות, או אווירה כפית "מגניבה" וקלילה, זה בהחלט ישקף את האופן בו החברה רוצה "לעשות עסקים" עם לקוחותיה ואנו נתכנן את התאורה בהתאם. מהרגע בו נכנס מבקר, לקוח או מועמד לחברה, הוא יחווה את האווירה הדינאמית שפתרונות התאורה יכולים להעניק לנו. מתאורה דרמטית ועזה אותה אנו פוגשים בחברות גדולות וממוסדרות ועד תאורה רכה המשדרת נינוחות וזרימה אותה נמצא בחברות סטארט אפ קטנות ופחות פורמאליות . בתהליך בחירת גופי התאורה, אנו גם מביאות בחשבון את עלויות התאורה ומנסות למצוא פתרונות חסכוניים השומרים על הסביבה. הטכנולוגיה המתקדמת של תאורה, מספקת מענה כמעט לכל הצרכים השונים בחללי המשרד. אמנם עלות הגופים המתקדמים הללו אינה זולה אך החיסכון בחשמל יבוא לידי ביטוי משמעותי במהלך הזמן.

לתמונות עיצוב משרדים

מודעות פרסומת